A Panama kalap ( toquilla szalmakalap) ecuadori származású, hagyományos karimájú szalmakalap. Hagyományosan, a Carludovica palmata - helyi nevén a toquilla tenyér vagy jipijapa tenyér - növény leveleinek fonásával, szövésével készül.
A panama kalap halvány színű, könnyű és légáteresztő, gyakran viselik, mint kiegészítőt, olyan könnyű nyári ruhákhoz, mint amilyen a vászon vagy selyem. Mind a férfiak, mind a hölgyek körében népszerű.
A panama kalapok művészi szövését az UNESCO felvette szellemi kulturális örökség listájára, 2012 december 6-án.
A ma ismert panama kalapot, Ecuadorban már a tizenhetedik században is készítették. Ezeket a szalma kalapokat Ecuadorban szőtték, és, mint sok más terméket a 19. és a 20. század elején, a dél-amerikából a földszoroshoz szállították és onnan hajózták be európai és ázsiai célállomásokra. A nemzetközi értékesítéssel szerezte meg azt a hírnevet, mely valóban tükrözi a " Panama kalap " nevet. A kifejezést legalább 1834 óta használják.
Theodore Roosevelt, a Panama-csatorna építkezésén tett látogatásán, 1904-ben, szintén Panama kalapot viselt. Népszerűsége ezáltal olyan mértékben nőtt, hogy a tizenkilencedik század közepén még a kaliforniai aranybányászok is ilyet viseltek. A kalapot később számos huszadik századi filmcsillag is szívesen hordta.
A tamsui kalap
A tamsui kalap szalmakalapokat Formosa, ma Tajvan, szigetén készítették a huszadik század elején, mely versenyre kelt a panama kalapokkal. A tamsui kalapokat a Pandanus odorattssimus rostjaiból készítették , amely egyre bőségesen termett a szigeten. Ezek a rostok megőrizték fehérségüket, moshatóak voltak, és össze lehetett hajtani őket anélkül, hogy károsodna. A tamsui kalapok népszerűek voltak főleg a Távol-Keleten, ahol a Panama kalapok túl drágának bizonyultak.
A Montecristi Panama kalap : összetekert panama kalap dobozban
A Montecristi kalapok különlegességét két fő folyamat adja meg. A kalap a szövése és formázása. Kereskedelmi minőségét numerikus fokokkal osztályozzák. Ez jelzi a minőséget, de ezek eladótól függően változnak. A legritkább és legdrágább kalapokban több, mint 1600-2500 szál található négyzetcentiméterenként. Ezek a kalapokat Montecristi-nek ismerik, a város Montecristi után, ahol ezeket előállítják. A Montecristi Alapítvány létrehozott egy osztályozási rendszert, az úgynevezett Montecristi számot, mely jegyzi a vízszintesen és függőlegesen szőtt sorokat inchenként.
A " superfino " Panama kalap: mikor elkészül áztatják, hengerelik, majd a legvégén át kell férnie egy jegygyűrűn.
Bár a Panama kalap továbbra is megélhetést ad több ezer ecuadorinak, kevesebb, mint egy tucat "takács" képes csak megszőni a legjobb " Montecristi superfino " minőséget. A termelés Ecuadorban egyre csökken, a gazdasági problémák, és a kínai kalap termelők miatt.
képek: montecristihat.com